» Typy slúchadiel

Hľadáte najvhodnejí typ slúchadiel ? Nižšie nájdete prehľadný zoznam typov slúchadiel v členení podľa jednotlivých vlastností:

1. Slúchadlá podľa spôsobu uchytenia na hlave

2. Slúchadlá podľa spôsobu uchytenia na uchu

3. Slúchadlá podľa akustickej izolácie

4. Iné typy slúchadiel

Slúchadlá podľa spôsobu uchytenia na hlave

Slúchadlá s mostom (Mostové)

Ide o najbežnejšie a v našom ponímaní o tie klasické slúchadlá, ktoré sa nasadzujú priamo na hlavu. U najdrahších modelov môže isť o kožený hlavový pás, používa sa však aj koženka, plast a pod. Toto uchytenie je typické pre štúdiové slúchadlá, kde sa vyžadujú veľké reproduktory a pohodlie pri počúvaní.

Slúchadlá za krk (Behind-the-neck)

V tomto prípade sú rovnako slúchadlá prepojené mostom, avšak nie štandardne cez hlavu, ale hlavový pás prechádza okolo krku. Tieto slúchadlá sa často používajú pri cvičení, keďže sú celkom stabilné a môžu sa nosiť aj s prilbou. Preferujú ich aj v prípade, že si poslucháč nechce "pokaziť" účes alebo nosí klobúk.

Slúchadlá klipové (Clip-on)

Klipové slúchadlá sú špecifické v tom, že pravé a ľavé slúchadlo nie je spojené pevným pásom (mostom), sú v tomto rovnaké ako slúchadlá do uší. Slúchadlo sa uchytáva na ucho klipom (podobne ako napríklad niektoré headsety). Výhodou tohto uchytenia je vyššia stabilita, možnosť väčších slúchadiel v porovnaní so slúchadlami do uší. V porovnaní so slúchadlami s pevným mostom sú lepšie skladovateľné, teda sú vhodé k prenosným prehrávačom.

Slúchadlá do uší

Ide o najmenší typ slúchadiel, keďže sa vkladajú priamo do ucha, resp. až do zvukovodu (v závislosti od typu). Sú ideálne k prenosným zariadeniam, nakoľko zaberajp minimum miesta a nie sú nápadné pri bežnom používaní (nechodíte teda po ulici ako ufón). V závislosti od typu sa vyznačujú pomerne veľkou stabilitou, sú preto vhodné aj na športovanie.

Slúchadlá podľa spôsobu uchytenia na uchu

Circumaural (Full Size)

V princípe ide o slúchadlá "okolo uší". Slúchadlá s dizajnom "okolo uší" majú náušniky obklopujúce celé ucho. Veľkosť dutiny slúchadiel je rozdielna v závislosti od konkrétneho modelu slúchadiel, niektoré obklopujú uší úplne tesne, iné poskytujú relatívne veľký priestor. Obe riešenia majú svoje výhody/nevýhody, preto nieje možné povedať, ktoré z nich je lepšie.

Do uší - kanálové (ear canal headphones, ear phones, in-ear monitor, IEM, earphones, canalphones, intraaural)

Tento typ slúchadiel sa vkladá priamo do zvukovodu ucha a poskytujú najväčšiu mieru akustickej izolácie od okolitého ruchu, niekedy dokonca lepšiu ako "hluk eliminujúce" slúchadlá.  Niekedy sa môžte stretnúť s ďalším členením na "hlboké" (deep sealing) alebo "plytké" (shallow sealing) tesnenie. Slúchadlá s hlbokým tesnením idú hlbšie do zvukovodu a poskytujú izoláciu až 23dB. Slúchadlá s plytším tesnením sa zastavia hneď pri vchode do zvukovodu a poskytujú izoláciu okolo 15dB.

Do uší - Earbud

Zatiaľ najčastejšie a najdostupnejšie slúchadlá, ktoré sa vkladajú do ucha tesne pred vchod zvukovodu. Aj keď tento typ slúchadiel je často pribalený k hudobným zariadeniam, pre užívateľa ide často o nevhodný typ slúchadiel. Každý z nás má troškú iné ucho a jednoducho ak mu tieto slúchadlá nesadnú, dostavia sa bolesti, izolácia voči okolitým ruchom je nedostatočná a teda zvukový zážitok zlý. Pre ich kúpou sa obzvášť odporúča ich vyskúšanie (aj keď sa to z hygienických dôvodov nerobí), ak Vám sadnú, potom dostanete to čo ste čakali. Ak si nie ste istý, či Vám sadnú, volili by sme skôr slúchadlá vkladané do zvukovodu.

Supra-aural (Earpad)

V princípe ide o slúchadla "na ušiach", teda keď náušník sedí priamo na uchu. Zvyčajne ide o menšie náušníky, niekedy s dutinou, väčšinou sú však ploché.

Slúchadlá podľa akustickej izolácie

Otvorené (Open)

Otvorené slúchadlá su navrhnuté tak, že ich materiál z vonkajšej strany mušlí prepúšťa zvuk (oboma smermi). V praxi to znamená, že súčasťou mušľe sú mriežky, resp. otvory rôznych tvarov a veľkostí (v závislosti od konkrétnehomodelu). Zvuk zo slúchadiel je tak voľne preúšťaný do okolia a poslucháč nie je zvukovo izolovaný od okolia.

Uzavreté (Closed / Sealed)

Uzavreté slúchadlá sú dizajnovo prispôsobené tak, aby blokovali prirodzený hluk používajúc pritom pasívne akustické tesnenie (náušník). Full size uzavreté slúchadlá izolujú okolo 10dB, väčšinou vo vysokých frekvenciách. Earpad uzavreté slúchadlá poskytujú nižšiu mieru izolácie, silne závisiacu od typu slúchadiel (dizajnu) a tvaru Vášho ucha. Slúchadlá do uší sú zvyčajne uzavreté a poskytujú najväčšiu mieru izolácie. Rovnako "hluk eliminujúce" slúchadlá sú typicky uzavreté, avšak pridávajú elektro-akustickú technológiu na redukciu hluku viac ako dokáže pasívne tesnenie náušíka.

Polootvorené (Semi open)

Tento typ slúchadiel kombinuje vlastnosti otvorených a uzavretých slúchadiel. Ich zvuk sa približuje k otvoreným slúchadlám a zároveň do určitej miere tlmí prenikanie zvuku z/do mušle. Ponuku polootvorených slúchadiel má najmä značka AKG.

Hluk eliminujúce slúchadlá (Noise Cancelling )

Ide o slúchadlá s elektro-akustickým systémom, ktorý používa mikrofón a elektornické obvody pre produkciu signálov, ktoré pôsobia rušivo na okolitých hluk a zvyšujú tak zvukovú izoláciu. Slúchadlá je zvyčajne potrebné vybaviť batériami.

Ostatné typy slúchadiel

Bezdrôtové slúchadlá (Wireless)
Bezdrôtové slúchadlá nepoužívaju na prenos audio signálu kábel, ale používajú alternatívnu metódu. Väčšinou je to prenos analógového signálu na frekvencii okolo 865 Mhz, ale dostupné sú aj modely s digitálnou moduláciou, Bluetooth, a systémy založené na infra-červenenom žiarení.


Vytvorené systémom www.webareal.sk

MDViMzVl